تبلیغات
پنجره - پنجره ای به تهران ما
پنجره

ایران ما تهران ما
 
 
آشنایی با تهران
 
هویت- همشهری آنلاین:
چقدر با تهران پایتخت كهن ایران آشنا هستید؟ شاید قدری دشوار باشد اگر  بخواهیم  یك موقعیت و یا یك بنا و سازه را برای شهری مثل تهران به عنوان تنها نماد این شهر كهن گزینش كنیم

خیابان ولی عصر، برج طغرل، برج آزادی، برج میلاد و... همه وهمه  تبلوری از شكوه و جلوه‌ای از این شهر را پیش روی مان قرار می‌دهد.
 
تهران در پهنه‌ای بین دو وادی کوه و کویر و در دامنه‌های جنوبی البرز گسترده شده و 1190 متر از سطح دریا فاصله دارد. این شهر از سمت جنوب به کوه‌های ری و بی‌بی‌شهربانو و دشتهای هموار شهریار و ورامین و از شمال به واسطه کوهستان محصور شده‌است.

تهران در قلب سه منطقه طبیعی

- کوهستان‌های شمالی تهران؛ که بلندترین قله این کوهستان - توچال - با ۳۹۳۳ متر بر تمام فضای شهر مشرف است.
- دومین منطقه، دامنه‌های البرز است؛ که به تپه ماهورها و دره‌های اوین، درکه، نیاوران، حصارک و سوهانک منتهی می‌شود و همواره خیل عظیمی از جمعیت را بسوی خود فرامی‌خواند. [هیولای خفته در دامان البرز]
- منطقه سوم دشتی است که قسمت اعظم شهر تهران بر آن گسترده شده‌ و دارای شیب ملایمی با جهت شمالی- جنوبی است.
فضای جغرافیایی شهر تهران در کوه و دشت به وسیله دو رود کرج در غرب و جاجرود در شرق مشخص می‌شود که در نزدیکی کویر نمک در جنوب شرقی تهران به یکدیگر می‌پیوندند.

عكس: یونس شكرخواه

 

عكس: یونس شكرخواه

تهران؛ از كوچه باغ تا آسمانخراش

تهران اول بار حدود 200 سال پیش توسط آغا محمدخان قاجار به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد. تقریبا بیشتر عمارت‌ها و ابنیه قدیمی تهران كه امروز بخشی از میراث فرهنگی ایران را شامل می شود متعلق به‌ همان دوره و یا عهد صفوی است.[تهران قدیم به روایت تصویر]
مردم تهران دستكم 100 سال پایتخت نشین بودند اما از مزایای پایتخت بی بهره بودند.
از ساده ترین امكانات شهری خبری نبود. تهران اما منطقه ای خوش آب و هوا بود.
 تقریبا چهار طرف تهران را باغات مشجر و سبزه‌زارهای متعدد در بر‌گرفته بود، باغ و باغچه‌های سبز و خرمی که هم وسیله هواخوری و تفریح مردم بود و هم کمک به تصفیه‌ هوا می‌كرد.

به هر ترتیب پس از فتح تهران به دست مشروطه‌خواهان، این پایتخت صاحب بلدیه شد.
از این به بعد بود كه مردم تهران به مرور طعم شهر نشینی را چشیدند.[
از بلدیه‌چی تا شهردار]
اما «بلدیه» با تمام فراز و نشیب‌های خود، توانست «طهران» را «تهران» كند و شهر پر از گرد و غبار را كه درشكه‌های ناصری تنها وسایل نقلیه آن بودند به شهری وسیع تبدیل كند كه خیابان، ماشین، اتوبوس و حتی بولوارها و میادین جدید نمادهای جدید آن بودند.
[
انتشار سالنمای طهران]

http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=20854

 

 


نوشته شده در جمعه 1 مهر 1390 ساعت 09:24 ق.ظ توسط ن غ نظرات |


Design By : Pichak